Biserica Mănăstirii Agafton

Biserica este o construcţie din zid în formă de cruce, cu interiorul compartimentat în altar, naos, pronaos şi pridvor închis. Altarul este luminat de o fereastră aşezată la est. În dreapta altarului este o cameră pentru veştmântărie, iar deasupra o turlă mică înfundată. Naosul este luminat de câte o fereastră pe fiecare absidă. Absidele sunt foarte largi, dar puţin adânci. Delimitarea naosului de pronaos se face printr-o arcadă puternică care susţine bolta şi se lasă în continuare pe doi stâlpi laterali puternici, alăturaţi zidurilor. Pe naos este o turlă mare cu tamburul hexagonal şi în continuare corpul circular îmbrăcat în tablă. Acoperişul are formă de mitră arhierească. Pronaosul este puţin spaţios şi luminat de câte o fereastră la sud şi nord. Toate ferestrele sunt din lemn, mari, cu grilaj metalic în interior. În pronaos este şi balcon pentru cor. Pridvorul este închis şi are o intrare prin sud, alta prin nord, prin uşi din lemn în două canaturi, cu geamuri în partea superioară. Intrarea din pridvor în pronaos se face printr-o uşă masivă în două canaturi, întărită metalic. Este dublată în exterior, spre pridvor de o alta uşă cu geamuri în partea superioară. Biserica este acoperită cu tablă.